Trwa wczytywanie produktów
Copy General
Strona główna Kolory CMYK

kolory cmyk

Chyba każdy z nas przynajmniej raz zetknął się z terminem CMYK lub kolory CMYK. Wiele osób wie, że wymienione pojęcia są związane z poligrafią, nie każdy jednak potrafi wytłumaczyć, co dokładnie oznacza wymieniona powyżej nazwa. Służymy pomocą! Wyjaśnienie znajdziecie poniżej.


Co to jest CMYK?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, CMYK to pojęcie związane z poligrafią ‒ z drukarstwem wielobarwnym. Z CMYKIEM do czynienia będą miały osoby chcące wydrukować plakaty, ulotki, broszury czy inne materiały.

Pojęcie CMYK zdefiniować możemy jako cztery podstawowe kolory farb drukarskich. Nazwa powstała po połączeniu pierwszych liter kolorów tworzących paletę CMYK, są to cyan, magenta, yellow, key colour. Łączenie kolorów bazowych z palety CMYK pozwala na uzyskanie szeregu różnych odcieni.


Jaki zestaw kolorów zawiera CMYK?

Jakie kolory zawiera CMYK? Są to:  • C ‒ cyjan ‒ to kolor niebieski, którego pochodnymi są między innymi kolory takie, jak turkusowy, błękitny, ciemny niebieski, szafirowy.
  • M ‒ magneta ‒ to kolor purpurowy, który po zmieszaniu z innym kolorem z palety CMYK sprawia, że uzyskujemy takie odcienie, jak czerwony czy czekoladowy.
  • Y ‒ yellow – to kolor żółty, dzięki któremu uzyskujemy między innymi różne odcienie zieleni i pomarańczy.
  • K ‒ kontur, czyli czarny, dołączył do palety CMYK na potrzeby przemysłu poligraficznego. Teoretycznie czerń można uzyskać po zmieszaniu wymienionych wyżej odcieni, jednak nie byłaby to czysta barwa.

CMYK ‒ łączenie kolorów

Kolory CMYK łączone są w proporcjach od 0 do 100%, w związku z tym, że CMYK tworzą cztery kolory, barwa końcowa może mieć maksymalnie 400% koloru.

Łączenie kolorów z palety CMYK umożliwia uzyskanie niemal każdego koloru, jaki może zarejestrować ludzkie oko. Omawiana paleta barw wykorzystywana jest w przypadku technologii druku takich, jak offset, sitodruk, laser, a nawet ink jet.


CMYK A RGB?

Pamiętajmy o tym, że kolory, które widzimy podczas oglądania na komputerze projektów różnego typu materiałów reklamowych, nigdy nie będą w 100% takie same, jak na wydrukowanych już ulotkach czy plakatach. Przede wszystkim kolory będą inaczej prezentowały się w zależności od konkretnego monitora i jego parametrów, co więcej, odcienie na urządzeniach elektronicznych wyświetlane są za pomocą modelu RGB. Aby zobaczyć na komputerze obraz jak najbardziej zbliżony do kolorystyki materiałów wydrukowanych, plik należy przekonwertować na przestrzeń CMYK. Wróćmy jeszcze do tego, czym jest RGB?RGB - co to?

RGB to model przestrzeni barw, który powstał z uwzględnieniem właściwości oka ludzkiego. Ów model stworzony został w oparciu o mieszanie trzech wiązek światła, czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Nazwa RGB, podobnie jak CMYK, powstała od pierwszych liter nazw kolorów, są to:  • R ‒ red, czyli czerwony
  • G ‒ green, czyli zielony
  • B ‒ blue, czyli niebieski

CMYK i RGB - różnice 

Jakie są równice pomięcy modelem CMYK a modelem RGB? Piniżej krótkie zestawienie. 

CMYK - kolory mieszają się do czerni, czyli do ciemniejszej barwy, paleta wykorzystywana jest w procesach drukarskich, uzyskane kolory widzimy na wydrukowanych materiałach. RGB kolory mieszają się do bieli, a obserwujemy je na urządzeniach wyświetlających obraz, na przykład komputerach, telewizorach, aparatach cyfrowych.


Podsumowanie

CMYK paleta barw, składająca się z czterech kolorów, są to cyjan, magenta, yellow i kontur. Dzięki palecie CMYK uzyskać możemy różnego typu barwy. CMYK wykorzystywany jest w procesach drukarskich prowadzonych w wielu technologiach, zarówno offsetowej, jak i cyfrowej, laserowej czy ink.KEY2PRINT 2018