Pliki przeznaczone do druku powinny być zapisane w formacie PDF. Preferowanym standardem zapisu jest PDF/X-1a:2001, lub standard PDF/X-3:2002. Jeśli przygotowanie plików nie pozwala na zastosowanie wyżej wymienionych standardów zapisu, PDFy należy zapisać w standardzie „jakość drukarska”.
Pliki powinny być przygotowane z zachowaniem zamierzonego formatu w skali 1:1. Dla przykładu, strony które mają tworzyć środek książki A4 powinny być przygotowane w formacie 210x297 mm + spady (jeśli elementy zawartości strony/layoutu, są położone przy krawędzi obszaru netto).
Nie zawsze jest możliwość lub potrzeba wykorzystania profesjonalnych narzędzi do składu. Bardzo często proste publikacje przygotowywane są w programach biurowych (np. z pakietu MS Office), lub w ogólnodostępnych programach użytkowych.
Strefa bezpieczeństwa/bezpieczny marginesNa etapie tworzenia projektu należy zwrócić uwagę aby żadne istotne elementy layoutu nie znalazły się zbyt blisko krawędzi cięcia (min. 3 mm). Jeśli jakiś element ma być styczny z krawędzią cięcia, powinien zostać „wyciągnięty” na obszar spadu. Bezpieczny margines gwarantuje trzymanie właściwego formatu pracy, oraz wpływa na estetykę produktu.
Tworząc projekt, obszar marginesu można uznać za „martwą strefę”. Należy unikać umieszczania tekstów czy logotypów bliżej niż 3 mm od krawędzi formatu netto.
Znaczniki cięcia/znaczniki formatuSą to najczęściej małe linie poza formatem pracy, często w narożnikach strony, które opisują format docelowy pracy (format netto).
Teksty/czcionkiWszystkie czcionki użyte w pracy, powinny zostać załączone do dokumentu lub zamienione na krzywe. Jeśli materiał przygotowujemy w profesjonalnym programie do składu (.ai, .indd, .cdr), wystarczy podczas zapisu wybrać odpowiedni zestaw ustawień drukarskich. Tak zapisany materiał jest poprawnie.
KolorystykaNasze systemy drukujące oparte są na kolorystyce CMYK. Pliki przeznaczone do druku, zarówno w małym, jak i w wielkim formacie, powinny być zapisane w przestrzeni CMYK. Pliki zapisane w innych przestrzeniach kolorów, np. RGB, LAB oraz kolory dodatkowe typu Pantone, drukujemy symulując je z wartości CMYK.
JakośćW druku wykorzystujemy maksymalną jakość, na jaką pozwala nam plik. Tworząc projekt należy pamiętać, aby użyte w pracy bitmapy miały odpowiednią rozdzielczość. Wartość optymalna dla druku to 300 dpi, minimalnie można przyjąć ok. 150 ppi.
Pliki do niektóre produkty jak obrazy na płótnie, roll-upy, naklejki, identyfikatory należy przygotować zgodnie z indywidualną specyfikacją, szczegółowe wytyczne dotyczące zasady przygotowania plików do druku znajdziesz
tutaj.