Trwa wczytywanie produktów
Copy General
Strona główna Co to są spady drukarskie?

Spady drukarskie

Podczas przygotowania większości materiałów do druku bardzo istotną kwestią są spady. To właśnie spady eliminują ryzyko powstawania błędów takich, jak nieestetyczne białe paski wokół dokumentu czy ucięte grafiki. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Kilka słów o spadach

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są spady. Spadem drukarskim określamy zadrukowany obszar znajdujący się wokół krawędzi docelowego formatu dokumentu.  Optymalna szerokość spadów powinna wynosić 2-5 mm. Podczas prac introligatorskich spady zostają usunięte.  


Kiedy spady są konieczne?

Spady są konieczne w przypadku przeznaczonych do druku materiałów, których tło nie jest białe oraz takich, na których umieszczone grafiki stykają się z krawędzią dokumentu. Rozszerzenie barwnych elementów poza krawędź docelowego formatu, podanie szerokości spadów oraz zaznaczenie linii cięcia daje nam gwarancję estetycznych krawędzi i poprawnie wyciętych wydruków.


Brak spadów - konsekwencje

Dlaczego spady są tak ważne? Wynika to z niedokładności urządzeń introligatorskich ‒ gilotyny, krajarki i inne urządzenia charakteryzują się różną dokładnością cięcia, co więcej, cięte całymi partiami materiały mogą lekko przesuwać się, co powoduje różnego typu błędy. Aby temu zapobiec, barwne obszary rozszerza się o około 2-5 mm.

Brak spadów niesie za sobą wiele konsekwencji, są to:

  • wydłużony czas przygotowania materiałów
  • dodatkowe koszty
  • nieestetyczne wydruki

Marginesy bezpieczeństwa

W czasie przygotowywania projektów do druku warto też pamiętać o marginesach bezpieczeństwa. Cóż to takiego? Margines bezpieczeństwa to obszar między krawędzią zewnętrzną formantu a wewnętrzną częścią projektu.

Elementy znajdujące się za blisko krawędzi mogą zostać obcięte podczas prac introligatorskich, dlatego powinny one znajdować się w odpowiedniej odległości od krawędzi, zalecana odległość to od 3 do 5 mm.


Format netto a brutto dokumentu

O formacie brutto mówimy w odniesieniu do dokumentów przed rozpoczęciem przycinania do docelowego formatu. Są więc to materiały ze spadami, znacznikami cięcia i falcowania czy paserami drukarskimi. Format netto dotyczy arkuszy po obróbce introligatorskiej, a więc dokumentów w docelowym formacie.


Przygotowanie materiału do druku ‒  o czym pamiętać?

Aby cieszyć się estetycznym wydrukiem i zaoszczędzić sobie nerwów w postaci uciętych elementów dokumentu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, poniżej kilka wskazówek:

  1. Wszystkie elementy, na przykład logo, grafika, tekst powinny znajdować się w tak zwanym bezpiecznym polu wydruku.
  2. Należy zaznaczyć marginesy bezpieczeństwa ‒ elementy umieszczone w polu marginesu bezpieczeństwa mogą zostać usunięte podczas obróbki introligatorskiej, warto pamiętać o tej kwestii.
  3. Kolejną ważną czynnością jest wykonanie spadów. W danym obszarze powinny znaleźć się wszystkie elementy, które mają stykać się z krawędzią dokumentu.
  4. Umieszczenie znaczników cięcie nie jest konieczne, ale warto to zrobić.


Podsumowanie

Przygotowanie projektu do druku to wieloetapowy proces. Niezmiernie ważne jest, aby każda z czynności była wykonana z największą precyzją. Istotne są tutaj spady, dzięki którym unikniemy nieestetycznych białych pasków dookoła wydruku, jak również zaznaczenie marginesów bezpieczeństwa i umieszczenie wszystkich elementów w tak zwanym bezpiecznym polu. W przypadku jakichkolwiek problemów warto poradzić się specjalistów.

 

KEY2PRINT 2018