Trwa wczytywanie produktów
Copy General
Strona główna Różnica pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK a RGB

Różnica pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK a RGB

Druk to takie proste pojęcia. Jednak zagłębiając się w szczegóły, odkryjemy ile różnych czynników i zależności między nimi ma wpływ na efek. W druku cyfrowym stosowane są dwie różne przestrzenie barw: RGB i CMYK.

RGB- red, green, blue
CMYK- cyan, magenta, yellow, black

Praktycznie wszystkie urządzanie przeznaczone do prezencji oraz obróbki plików takie jak monitory, skanery i aparaty fotograficzne pracują w przestrzeni RGB, natomiast niemal wszystkie urządzenia drukujące pracują w przestrzeni CMYK. Wszyscy zadają sobie teraz pytanie, po co komplikować sprawę i mieć aż dwie przestrzenie kolorystyczne.
 

Podczas mieszania trzech podstawowych barw w przestrzeni RGB jesteśmy w stanie uzyskać większość kolorów i odcieni, ale nie otrzymamy jednego koloru-czarnego zamiast niego powstanie biały. Dlatego też przy wydruku używamy trzech pierwszych barw, jakie zostają stworzone ze zmieszania kolorów (patrz zał. 1) cyan, magenta i yellow. Z połączenia tych trzech kolorów powstaje kolor zbliżony do czerni.  (patrz zał.1)
zał. 1 


Aby jednak nie tracić tuszy aż z trzech pojemników i otrzymać prawdziwą czerń postanowiono dodać do palety kolor czarny i w ten sposób powstaje przestrzeń drukowana CMYK. Skoro już wyjaśniliśmy jak powstają nasze przestrzenie kolorystyczne teraz skupimy się na różnicach w przestrzeniach kolorystycznych gdyż nie są one jednakowe. (patrz zał. 2) 
zał. 2 

Jak widać zakresy kolorystyczne są różne, i właśnie te różnica powoduje różnice pomiędzy kolorami widocznymi na ekranie a tymi, które są drukowane? Aby zobaczyć jak będzie po plik zapisany w RGB wyglądał po wydrukowaniu należy go na komputerze przekonwertować na przestrzeń CMYK, na pewno wielu z Państwa się zdziwi.
 
Podsumowując, jeżeli Państwa plik ma być używany tylko w formie elektronicznej wystarczy posiadać plik w przestrzeni kolorystycznej RGB, jednak, gdy plik ten ma być również drukowany należy przygotować go w wersji CMYK. W ten sposób otrzymają Państwo rzetelny podgląd wydruku (oczywiście ważne jest, aby komputer był dobrze skalibrowany).  

KEY2PRINT 2018