Trwa wczytywanie produktów
Copy General
Strona główna Rodzaje papieru do druku

papier do drukarki

Zlecając jakiekolwiek materiały do druku, musimy określić cały szereg parametrów, jednym z nich jest papier. Od gramatury papieru zależy, jak będą prezentowały się wydrukowane wizytówki, ulotki bądź zaproszenia. Jakie rodzaje papieru mamy do wyboru i czym różnią się od siebie? Zachęcamy do lektury!


Jaki papier do druku wybrać?


Od papieru i jego gramatury uzależnione są wygląd i jakość przygotowanych materiałów. Zanim więc rozpocznie się druk naszych wizytówek, ulotekksiążki czy katalogów dokładnie przeanalizujmy różne możliwości. Na jakie parametry papieru należy zwrócić uwagę? 

1. Gramatura papieru

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest gramatura papieru. Gramatura to masa 1m2 papieru wyrażona w gramach. Jest to jeden z czynników wpływających na sztywność papieru ‒ wśród pozostałych wymienić możemy klejenie, sprasowanie czy ewentualne uszlachetnienia. Wyróżniamy papiery o różnych gramaturach.


2. Format arkusza

Oczywiście format to jedna z kluczowych kwestii, nad którymi musimy zastanowić się. Zgodnie z normą ISO 216 wyróżniamy formaty A, B i C. W przypadku papierów firmowych najpopularniejszym formatem jest A4, ulotki często mają formaty DL, A5 czy A6.


3. Typy papieru

 • Papier ozdobny to idealny papier do druku zaproszeń, wizytówek, dostępny jest w różnych gramaturach, kolorach i fakturach
 • Papier ekologiczny ‒ papiery ekologiczne czyli papiery z materiałów poddanych recyklingowi są coraz bardziej popularne, Sprawdzają się podczas druku różnego typu materiałów.
 • Papier powlekany ‒ papiery powlekane to papiery ze pokryte specjalną, która sprawia, że wydrukowane materiały są bardziej trwałe i mają uwydatniony połysk. Na takim papierze drukowane są na przykład zdjęcia.
 • Papier niepowlekany ‒ jak już sama nazwa wskazuje papier niepowlekany to papier bez powłoki, którą ma papier powlekany.
 • Papier samoprzylepny ‒ gramatura papieru samoprzylepnego wynosi zazwyczaj 70–80 g/m². Wyróżniamy tutaj kilka warstw, zazwyczaj z papieru silikonowego, warstwy kleju, i warstwy papieru lub folii z tworzywa sztucznego.
 • Papier offsetowy ‒ jak już sama nazwa wskazuje papier offsetowy służy do druku materiałów w technologii offsetowej, gramatura takiego papieru wynosi najczęściej 90 g/m², 120 g/m², 70 g/m² i 80 g/m². Ów papier wykorzystywany jest podczas druku takich materiałów jak broszury, czasopisma, plakaty, etykiety.
 • Papier kredowy ‒ papier kredowy pokryty jest cienką warstwą kleju i białego pigmentu mineralnego, ma niską wsiąkliwość, jest dość ślizgi. 

4. Klasy papieru

Wyróżniamy również klasy papieru, są to:


 • Klasa I ‒ papiery należące do tej klasy to papiery najwyższej jakości, wykorzystywany do druku ważnych dokumentów
 • Klasa II ‒ to również trwały, wysokiej jakości papier na którym drukowane są ważniejsze materiały
 • Klasa III ‒ jest to papier wykonany w 100% z celulozy
 • Klasa IV ‒ to również dość wytrzymały papier wykorzystywany między innymi do druków specjalnych
 • Klasa V i VI ‒papiery tej klasy sprawdzają się między innymi podczas druku książek.
 • Klasa VIII - to papier wykorzystywany do druku gazet 

Od czego zależy wybór papieru?


Wybór odpowiedniego papieru uzależniony jest od szeregu parametrów, przede wszystkim od rodzaju drukowanych materiałów. Inny papier sprawdzi się w przypadku książek, inny w przypadku katalogów, ulotek dla masowych odbiorców, a jeszcze inny w przypadku papierów i dokumentów firmowych, materiałów klasy premium lub wizytówek

.

Zanim więc wybierzemy odpowiedni typ papieru, przemyślmy do jakich osób chcemy dotrzeć.


Podsumowanie


Pobczas druku materiałów niezmiernie ważne są gramatura i rodzaj papieru- od tych parametrów uzależnione jest, jak będą prezentowały się przygotowane wizytówki, broszury, zaproszenia i inne materiały. Wśród najpopularniejszych rodzajów papierów wymienić możemy papier kredowy, papier ekologiczny, papier offsetowy, papier powlekany czy papier samoprzylepny.KEY2PRINT 2018