Trwa wczytywanie produktów
Copy General
Strona główna Papier kredowy a offsetowy - Sprawdź różnice i zastosowania

Papier kredowy a offsetowy

Materiały drukowane, na przykład ulotki, plakaty, katalogi  czy wizytówki to doskonały sposób na zwiększenie rozpoznawalności firmy i budowę jej pozytywnego wizerunku. Zanim jednak rozpocznie się wielki proces druku, ustalić należy kilka istotnych parametrów, jednym z nich jest dobór papieru ‒ wśród najpopularniejszych wymienić możemy papier kredowy i offsetowy - jakie są różnice między nimi? Zachęcamy do lektury!


Papier kredowy


Papier kredowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych w poligrafii. Ów papier należy do grupy papierów powlekanych ‒ pokrywany jest specjalną mieszanką pigmentu mineralnego oraz kleju, dzięki czemu jest przyjemny w dotyku i wyróżnia się gładką powierzchnią. Papier niestety nie nadaje się do ponownego zadruku, a pisanie po nim jest dość kłopotliwe.

Omawiany surowiec może być matowy lub z połyskiem. Połysk to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy wyeksponować kolory wydrukowanego materiału, papier matowy sprawdzi się w przypadku stonowanych, eleganckich wydruków.

Papier kredowy dostępny jest w gramaturach od 90 do 350 ‒ większa gramatura to większa waga, lepsza sztywność i trwałość.


Zastosowane papieru kredowego


Papier kredowy znajduje szerokie zastosowanie, wymienić tutaj możemy druk takich materiałów, jak:

Papier kredowy sprawdza się przy wydrukach dwustronnych, może być wykorzystywany zarówno w technologii offsetowej, jak i  cyfrowej.


Papier offsetowy


Papier offsetowy wytwarzany jest z drzewnej masy celulozowej z dodatkiem ligniny, w procesie wytwarzania papieru offsetowego o wyższej jakości stosuje się impregnację specjalną smołą.

Omawiane podłoże drukarskie to papier niepowlekany o matowej, nieco chropowatej powierzchni. Papier wyróżnia się dobrą absorpcją tuszu, dzięki czemu można po nim pisać. Najczęściej ów nośnik występuje w gramaturach 80-120 g, choć dostępne są również wyższe gramatury.

Ów surowiec jest niedrogi i zyskał miano uniwersalnego, nie jest jednak tak trwały jak papiery powlekane.


Zastosowanie papieru offsetowego


Papier offsetowy znajduje zastosowanie w biurach i firmach, drukowane są na nim  takie materiały, jak:

  • papier firmowy
  • kalendaria
  • notesy
  • ulotki ekonomiczne
  • planery
  • podkłady na biurko
  • pisma
  • certyfikaty
  • kolorowanki
  • faktury


Podsumowanie


Wybór papieru jest bardzo ważny, dobrze dobrany nośnik sprawi, że przygotowane materiały będą prezentowały się gustownie i elegancko. Do najczęściej wybieranych typów papieru należą papier kredowy i offsetowy. Papier kredowy to papier powlekany o gładkiej powierzchni, jest dość trwały, niezbyt nadaje się do pisania. Papier offsetowy należy do grupy papierów niepowlekanych i ma dość chropowatą powierzchnię - można po nim bez trudu pisać. W przypadku problemów w wyborze warto poradzić się fachowców.

Powodzenia!

KEY2PRINT 2018