Trwa wczytywanie produktów
Copy General
Strona główna Fotoksiążka ślubna - Jaką wybrać?

Fotoksiążka ślubna to pamiątka na całe życie ‒ musi być wyjątkowa. Reportaż ślubny powinien być spójny, a okładka, rodzaj papieru, kolor i format zdjęć dopasowane w każdym szczególe. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru fotoksiążki? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Parametry fotoksiążki ślubnej

Stworzenie wyjątkowej fotoksiążki ślubnej wymaga czasu i zaangażowania ‒ uwagę należy zwrócić na każdy szczegół. Warto poświęcić nieco energii, przeanalizować kilka rozwiązań i wybrać optymalne. Wiemy, że to trudne zadanie, dlatego przygotowaliśmy krótką ściągę!
  1. Format ‒ dobrym punktem wyjścia może być format naszej fotoksiążki ślubnej ‒ zamówić możemy fotoksiążkę w formacie 20 x 20 cm, 30 x 30 cm, 30 x 42, cm, 30 x 30 cm i innych. Dostępne są fotoksiążki kwadratowe oraz prostokątne ‒ pionowe i poziome. Zastanówmy się jaki format będzie najlepiej współgrał z naszym reportażem ślubnym i pozwoli w ciekawy sposób rozmieścić fotografie. Podpowiemy, że formaty pionowe raczej nie sprawdzają się, dużo lepszym rozwiązaniem są  fotoksiążki kwadratowe lub poziome.
  2. Rodzaj papieru ‒ kolejny istotny parametr fotoksiążki ślubnej to rodzaj papieru, na którym będą drukowane zdjęcia. Największą popularnością cieszą się papier kredowy błyszczący lub matowy. Wybór rodzaju papieru zależy wyłącznie od preferencji państwa młodych.
  3. Gramatura papieru ‒ bardzo ważna jest również gramatura papieru. Im większa gramatura, tym papier będzie grubszy, a co za tym idzie, trwalszy i bardziej elegancki. Papiery o gramaturze poniżej 150 b/m2 należą do najtańszych, są jednak najcieńsze i najmniej trwałe. Papiery o gramaturze wynoszącej około 170 g/m2 są trwałe i dość sztywne. Papier o gramaturze 250g/m² i więcej to papier najwyższej jakości ‒ karty są całkowicie sztywne.
  4. Sposób łączenia kart ‒ najczęściej do wyboru mamy karty klejone oraz karty szyte. Karty szyte są trwalsze, zwłaszcza w przypadku dość grubych fotoksiążek, i prezentują się bardziej estetycznie niż klejone, są jednak nieco droższe.

Okładka fotoksiążki

Bardzo istotna jest okładka naszego albumu ślubnego, powinna być nie tylko estetyczna, ale też trwała i odporna na różnego typu uszkodzania. Wśród dostępnych opcji okładek fotoksiążek wymienić możemy takie jak:
  • Okładka twarda ‒ okładka twarda będzie bardziej wytrzymała i zapewni naszym fotografiom lepszą ochronę, będzie też prezentowała się wyjątkowo elegancko. Taka okładka może być wykonana ze skóry naturalnej, z eko skóry, tkaniny lub z tworzywa sztucznego.
  • Okładka miękka ‒ okładka miękka będzie lżejsza od twardej i zajmie na półce mniej miejsca, będzie też nieco tańsza. Pamiętajmy jednak, że nie będzie ona tak trwała jak okładka twarda.

Rodzaj zadruku i  liczba stron

Państwo młodzi mają różne preferencje, niektórzy decydują się na druk kolorowy, inni na biało-czarny, jeszcze inni łączą oba te rozwiązania. Najczęściej wykorzystywany jest dwustronny druk pełnokolorowy 4+4 lub dwustronny druk czarno-biały 1+1. Liczba stron zależy od tego, jak wiele zdjęć ma zawierać nasza książka ślubna, na przykład czy chcemy zamieścić w niej tylko zdjęcia ze ślubu i wesela czy również z sesji plenerowej. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą książki z 20, 40 i 60 stronami.

Projekt fotoksiążki ślubnej

Tutaj ważny jest każdy szczegół, od koloru okładki po układ i liczbę zdjęć na każdej stronie. W zależności od preferencji możemy sami zająć się projektowaniem lub zlecić tę kwestię specjaliście. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie projektu pamiętajmy, aby na kartach naszego albumu nie było za mało lub przeciwnie, zbyt dużo zdjęć. Naszą fotoksiążkę ślubną możemy wzbogacić różnymi podpisami, cytatami, zdjęcia możemy umieścić w kolorowych ramkach ‒ opcji jest naprawde wiele, pamiętajmy jednak o umiarze.

Podsumowanie

Album ślubny z pewnością będzie prawdziwą skarbnicą wspomnień. Warto więc zadbać o najdrobniejszy szczegół. Liczą się tutaj rodzaj i gramatura papieru, typ zadruku, format czy rodzaj okładki. Niezmiernie ważny jest również sami projekt, rozmieszczenie fotografii w książce czy liczba zdjęć na każdej ze stron. Powodzenia, sprawdź również naszą ofertę fotoksiążek tutaj 

KEY2PRINT 2018